WordPress 404 Sayfalarını Anasayfaya Yönlendirme

Merhaba;

Websitenizdeki bir sayfayı yayından kaldırdığınızda yada websitenizde var olmayan bir bağlantı ile karşılaşıldığında, 404 Error Not Found (404 Sayfa Bulunamadı) hatası ortaya çıkar. Arama motorları (Google, Bing, Yahoo vs) için websitenizdeki 404 hata sayfalarının sayısı çok önemlidir. 404 hatasına yol açan bağlantılarınızın çoğalması website sıralamalarınızın düşmesine yol açar.

Bu yüzden Google Webmaster Araçları‘ndan (Google Search Console) 404 hatası alan sayfalarınızı çalışan bağlantılara yönlendirmek, SEO çalışmalarınız için oldukça önemlidir. Bu yönlendirme işlemlerinden bir tanesi 404 hatası alan sayfaları websitemizin anasayfasına yönlendirme işlemidir.

Bu yazıda sizlere WordPress 404 hata sayfalarını anasayfamıza nasıl yönlendireceğimizi anlatmaya çalışacağım.

WordPress dosyalarımızın bulunduğu hosting alanımıza giriş yapıyoruz. FTP üzerinden olabilir, hosting sağlayıcınızın panelinden olabilir, bu tamamen kullanım şeklinize bağlı olarak değişmektedir.

Daha sonra sırası ile site dosyalarınızın altında bulunan wp-content klasörüne, sonra kullandığımız tema klasörüne giriş yapıyoruz.

/public_html/siteadresiniz.com/wp-content/themes/temaadınız/404.php

Tema klasörlerimizin içerisinde 404.php dosyasının önce yedeğini bilgisayarımıza indiriyoruz, sonra dosyayı açarak içerisindeki tüm kodları siliyor sonrasında aşağıda verdiğim kodu yapıştırıyoruz. Kaydedip çıkıyoruz. İşlem bu kadar (:

<?php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: ".get_bloginfo('url'));
exit();
?>

Eğer site dosyalarınıza erişemiyorsanız aktarmak istediğim bir yöntem daha var. Bu yöntem WordPress yönetim panelinizden yeni bir eklenti yükleyerek yapılabiliyor. WordPress yüklü websitenizin admin panelinde, sol tarafta bulunan menüden, eklentiler – yeni ekle kısmına tıklıyoruz.

Eklentiler sayfasının sağ üst köşesindeki arama kutusuna All 404 Redirect to Homepage yazarak eklentiyi buluyoruz. Bulduğumuz eklentiyi önce kuruyor, sonra etkinleştiriyoruz.

Bu eklentinin kullanımı oldukça kolay. Eklentiyi websitemize kurduktan sonra admin paneli – ayarlar – All 404 Redirect to Homepage sekmesine tıklayarak, eklentinin yönetim paneline gidiyoruz ve ayarları aşağıda belirtiğim gibi yapıyoruz.

WordPress’de eklenti kullanarak 404 hata sayfalarını yönlendirme

WordPress 404 Sayfalarını Anasayfaya Yönlendirme

WordPress 404 Sayfalarını Anasayfaya Yönlendirme

404 Redirection Status: Enable
Redirect all 404 pages to: bu kutucuğa ise 404 hata sayfalarınızı websitenizin anasayfasına yönlendirmek için site adresinizi yazın – https://siteadresiniz.com gibi.

Hepsi bu kadar. WordPress ile eklenti kullanarak 404 sayfalarını anasayfaya yönlendirme işlemi tamamdır.

Umarım faydalı olabilmişimdir. Eğer bir sorunuz olursa bu yazının altında yer alan yorum kısmından sorunuzu iletebilirsiniz.