WordPress İçin İletişim Sayfası Kurulumu ve Ayarları

Merhabalar,

Sizlere daha önce bahsettiğim gibi, kafa yorduğum ve halletiğim işleri nasıl yaptığımı adım adım anlatmak istiyorum.

Websitemi 10.07.2022 tarihi itibariyle tekrar düzenleyerek yayına aldım. Tekrar düzenlememden kasıt, websitem komple yeniden WordPress kurulumu, tema ve eklentilerin yenilenmesi, sayfaların düzenlenerek yayına alınması gibi uzun bir işlemlerden geçti.

Websitemde Veen. teması kurulu, nasıl kurulduğunu ve nasıl ayarlandığımı da aşama aşama sonraki yazılarımda anlatacağım.

Şuanda bulunduğunuz ekremsatik.com.tr websitesinde 11 tane eklenti bulunmaktadır.

Bunlar;

Eklentiler

Yüklü eklentiler

Bu yazımda websitenize iletişim sayfası yapmak ve iletişim formu koymak için gerekli olan eklentileri nasıl kurduğumu anlatmaya çalışacağım.

İletişim Sayfası Açmak

WordPress yüklü websitenizin admin panelinde, sol tarafta bulunan menüden, sayfalar – yeni ekle kısmına tıklıyoruz.

Açılan sayfada yeni sayfa ekle başlığının altındaki Başlık Ekle yazan kutucuğa iletişim sayfanıza vermek istediğiniz başlığı yazınız. Ben sayfa başlığına yaygın kullanılan İletişim yazdım (:

API Key Olmadan (Google Maps) Harita Eklemek

Daha sonra altında bulunan metin yazı alanına gelerek, harita kodunuzu, çalışma saatlerinizi, yada dilerseniz satış temsilcisi, servis sorumlusu gibi kişileri ve iletişim bilgilerini de bu alana ekleyebilirsiniz. Ben bu alana sadece bir harita kodu ekledim. Genellikle harita yerleştirme kodunu edinebilmeniz için Google üzerinden bir API key almanız gerekiyor ancak, harita kodunu https://www.embedgooglemap.net/ websitesinden adresimi yazarak, mavi Get HTML-Code butonuna tıklayarak edindim. Bu websitesi API key gerektirmiyor.

Nasıl yaptığıma gelecek olursak, açılan sitede;

Google Maps Kodu

Google Maps Kodu

Satellite butonu haritanızı uydu görünümüne çevirir. Map Zoom kısmı haritanızı yakınlaştırıp uzaklaştırır. Width: pixel cinsinden haritanızın genişliğini ve Height: kısmı ise haritanızın yüksekliğini ayarlar. Sonrasında mavi Get HTML-Code butonuna tıklayarak, açılan pop-up penceresinde verdiği kod satırından sadece iframe ile başlayıp biten kısmını kopyalayarak, oluşturmaya başladığınız iletişim sayfası altında ki metin alanı üzerinde bulunan Görsel-Metin butonlarından Metin kısmını seçerek boş alana yapıştırabilirsiniz.

GoogleMapsKodu

GoogleMapsKodu

İletişim Formu Eklemek (Contact Form 7)

Ziyaretçilerimizin mail veya telefon kullanmadan kolay bir şekilde bize ulaşmasını istiyorsak, iletişim formları websitelerimizin olmazsa olmaz bir parçası. İletişim formunu değişik formatlarla, değişik metodlarla eklemenin bir çok yolu var. En yaygın olarak kullanılan Contact Form 7 sıradan bir iletişim formu eklentisi ancak bunun yanında sade ve esnek bir yapısı bulunmakta.

Sayfamıza iletişim formu eklemek için yine WordPress yüklü websitenizin admin panelinde, sol tarafta bulunan menüden, eklentiler – yeni ekle kısmına tıklıyoruz. Arama kutusuna Contact Form7 yazarak karşımıza çıkan eklentiyi önce kuruyor daha sonra etkinleştiriyoruz.